Ismerd meg a LED vezérlőket: dimmerek, RGB szabályzók, okos eszközök
A LED világítások fő-, háttér- és funkcionális világításként egyaránt megjelenhetnek az enteriőrben. Bármi is a rendeltetése, nagyon hasznos, ha nemcsak fel- és lekapcsolni tudjuk a fényeket, hanem szabályozni is. A LED vezérlők ezeket a feladatokat látják el és most segítünk eligazodni a sokféle típus között - illetve hogy melyik mire való!
Tekintsétek meg a videót is, melyben közel 50-féle LED vezérlőt mutatunk meg közelebbről!
LED világítások vezérlő nélkül
A 12 Voltos vagy 24 Voltos LED szalagok üzemeltetéséhez alapesetben csak egy megfelelő trafóra van szükségünk. Vezérlő nélkül is működőképesek: ehhez a tápegységet csatlakoztatni kell a LED szalaghoz és a 230V-os hálózathoz, majd a fali villanykapcsoló közbeiktatásával kapcsolgathatjuk is a világítást. Ezzel a fel- és lekapcsolás feladata megoldott.
A mennyezeti rejtett világítás a hagyományos fali villanykapcsolóra kötve is működtethető, nem szükséges hozzá speciális vezérlő.
LED világítások használata vezérlővel
A LED szalagok ennél többre is képesek, az összes funkció kihasználáshoz mindenképpen LED vezérlőre lesz szükség. A LED vezérlők beszerelése roppant egyszerű, hiszen a trafó és a LED csík közé kell beiktatni, mely egyes esetekben utólag is könnyen elvégezhető. Ezáltal lehetőség nyílik az alábbiakra is:
- nyitás- vagy mozgásérzékelős ki- és bekapcsolásra
- fényerő vagy színhőmérséklet szabályzásra
- színárnyalat állításra, színkeverésre
- fényjátékok beállítására (pl. villogtatás, átúszás)
- vagy akár a mobiltelefonon keresztüli vezérlésre is.
Mindemellett nemcsak a törpefeszültségről működő LED szalagokhoz alkalmasak a bemutatásra kerülő LED vezérlők, hanem a 12-24 Voltról működő LED diódához, LED modulhoz is.
Dimmelés, mozgásra kapcsolás, fényjátékok indítása - mindezen funkciók kihasználásához LED vezérlőre van szükség.
Milyen vezérlési lehetőségek vannak a különböző LED szalagokat tekintve?
A LED szalagokból többféle típus kapható, melyek eltérő funkciókat tudnak megvalósítani. A LED szalagok típusait ebben a videóban már bemutattuk, most pedig ismertetjük, hogy az egyes típusoknál milyen vezérlési lehetőségek vannak!
Monokróm LED szalagok
Ide tartoznak azok, amelyek csak egyféle fényszínnel tudnak világítani, pl. meleg fehér, természetes fehér, hideg fehér, piros, zöld, kék LED szalagok. Ezeknél a LED szalagoknál a dimmelés a legfontosabb funkció, azaz a fényerő szabályozása, mindemellett egyes vezérlőkkel fényjátékok indítása is lehetséges.
A monokróm LED szalagok csak egyféle chipet tartalmaznak, ez a Kanlux márkájú LED csík hidegfehér SMD LED chipekkel van felszerelve.
Állítható színhőmérsékletű LED szalagok
Ezeken a LED szalagokon két színhőmérsékletű LED chip került elhelyezésre. A hidegfehér és a melegfehér chipek fényereje egymástól függetlenül is állítható, ily módon adódik lehetőség a fehér fény kikeverésére. Ez alapján ha a hidegfehér chipek kapnak teljes áramot, akkor a LED szalag hideg fehér fénnyel fog világítani, ha a melegfehér áramkör akkor melegfehér fénnyel. Ha mindkettő, akkor a hideg és a meleg fény összeadódik és természetes fehér színű fényt kapunk.
Az állítható színhőmérsékletű LED szalagoknál a CCT jelölésű LED vezérlővel a fehér fény színárnyalatát tudjuk igény szerint kikeverni, valamint van mód a fényerő beállítására is.
A meleg- és a hidegfehér LED chipek fényereje külön-külön állítható a CCT vezérlők segítségével.
RGB LED szalagok
Az RGB LED szalagokon olyan chip található, amely 3 különböző színnel tud világítani (Red, Green, Blue). Az RGB LED vezérlők ennek a 3 színnek a keverését végzik el és szinte bármilyen fényszín előállítható (piros, kék, pink, sárga, lila, hidegfehér, stb). Az RGB vezérlők legfőbb feladata tehát a színkeverés biztosítása, ugyanakkor általában az alapvető fényerőszabályzás itt is elérhető.
Az RGB szalagoknál elsősorban a színes fényeken van a hangsúly, de a három színből kikeverhető egy hidegfehér árnyalat.
RGB+W LED szalagok
Az RGB+W LED szalagok annyiban különböznek az RGB szalagoktól, hogy a színes fényt adót RGB chipek mellett külön White, azaz fehér chip is található. Az RGB+W vezérlők lehetőséget adnak bármilyen színes fény beállítására és annak dimmelésére VAGY a szalagon lévő fehér fényű ledek fényerőszabályzására.
WGBR felirat olvasható a LED szalagon, ami azt jelenti, hogy a középfehér fényszín, valamint különböző árnyalatú színes fények egyaránt kikeverhetőek.
Full Color LED szalagok
A full color LED szalagok tulajdonképpen az RGB és az állítható színhőmérsékletű LED szalagok összeházasításából keletkeztek. A Full Color LED vezérlőkkel a színes fények mellett tetszőleges színhőmérsékletű fehér fény is kikeverhető, valamint természetesen ezek fényereje is szabályozható.
A FullColor LED szalagokkal szinte bármilyen színt megvalósíthatunk, mindössze egy megfelelő LED vezérlő kell hozzá!
Sokszínű LED vezérlők: csoportosítás beépítési mód szerint
Zsinórkapcsolós LED vezérlők
Az egyik legegyszerűbb vezérlési módot a zsinórkapcsolós LED vezérlők nyújtják, mert könnyen elérhető rajta a ki-bekapcsolás és a fényerőszabályzás funkciója, valamint általában fényjátékra is lehetőséget ad; az RGB szalaghoz tervezett változat pedig színkeverést is tud. Előnyei közé tartozik hogy nagyon kis helyen elfér, egyszerű a használata, illetve hogy igen kedvező áron vásárolható meg.
A gyorscsatlakozós mini vezérlők egyszínű és RGB szalaghoz alkalmas típusokban is kapható.
Távirányítós LED vezérlők
A vezérlők másik kedvelt változata a távirányító, mely két részből áll. Egyrészt szükség van egy vevőegységre, amely csatlakozik a tápegységhez és a LED szalaghoz, másrészt pedig a távirányítóra, ahol megtörténik a fények állítása. A távirányító lehet hagyományos nyomógombos kivitelű, vagy érintésérzékeny felületű, mely utóbbi kifejezetten előnyös a gyors szín-, színhőmérséklet vagy fényerő beállításához.
A távvezérlés történhet rádiófrekvenciás módon, ez esetben nem kell közvetlen rálátás a vevőegységre - tehát például gipszkarton falon keresztül, és 15-20 méteres hatótávon belül is tudjuk irányítani a fényt. Amennyiben IR jelölésű vezérlőt veszünk, az arra utal, hogy infravörös jelekkel kommunikál - ekkor viszont szükség van arra, hogy a távirányító és a vevő közvetlenül egymásra lásson (pl. tévé távvezérlés).
A távirányítós megoldás hátránya az lehet, hogy sohasem találjuk a távirányítót. Ennek a problémának az az egyetlen megoldása, ha a távirányítót mindig ugyanoda tesszük - ehhez észszerű megoldás fali tartót is vásárolni a távkapcsolóhoz.
Az általunk forgalmazott távirányítós LED vezérlők általában a vevőt és a távirányítót is tartalmazzák egy szetten belül. Ugyanakkor a komolyabb rendszerek külön egységekből állíthatók össze, a LED szalagnak megfelelő mennyiségű vezérlődoboz mellé tetszőleges kialakítású vagy színű távirányítót választhatunk (például a Group Control zónavezérlők esetében).
Akárcsak a tévét, a LED szalagot is vezérelhetjük távirányítóval!
Fali LED vezérlők
A villanykapcsolók hagyományosan a falon helyezkednek el, ezért nagyon sok vásárlónknak természetes igénye, hogy a hangulatvilágítás kapcsolója is a falra legyen felszerelve. A fali LED vezérlők a villamos szerelvényekhez hasonló kötődobozba építhetőek be, tehát a süllyesztett szerelés is lehetséges - ugyanakkor mérete, kialakítása miatt sajnos nem sorolható a megszokott szerelvényekkel. De ez nem gond, ugyanis a fali LED vezérlők igencsak esztétikus megjelenésűek, kellemes látványt biztosítva a falon.
A fali LED vezérlők a webáruházunkban mechanikus forgatógombos kivitelben és érintésérzékeny felülettel ellátott változatban is megrendelhetőek. A fényerőszabályozáshoz és az RGB színkeveréshez alkalmas típusok egyaránt elérhetőek, hogy a LED szalag teljes funkcióját kihasználhassuk!
Modern fali LED kontroller: a vezérlés az elegáns akrilüveg felületen történik, érintés által.
Elemes fali vezérlők - mint egy távirányító
A LED vezérlők egy speciális megjelenési formája az elemes fali vezérlő, amelyre végülis távirányítóként is lehet tekinteni. Elemről működik, így üzemeltetéséhez hálózati áram nem szükséges; de kialakítása lehetővé teszi, hogy a falra szereljük - ezáltal inkább hasonlít a fali kontrollerekhez.
Megoldást nyújthat tehát a "Hol a távirányító?" problémára is, illetve kifejezetten hasznos abban az esetben is, amikor nem szeretnénk a falat vésni a kábelezéshez, de mindenképpen fali vezérlőt szeretnénk. Az elemes LED vezérlőt elég csak felragasztani a falra egy tetszőleges helyre, párosítani a vevőegységgel és már használhatók is. Valójában persze felragasztás nélkül is működik, ugyanúgy ahogyan egy sima távirányító.
Pontosan ugyanúgy néz ki, mint egy fali vezérlő, de nem szükséges neki a 230 Voltos hálózati áram, mert elemről működik!
Bútorba építhető LED vezérlők
A gardróbszekrények, konyhabútorok és íróasztalok dekorációs vagy funkcionális világításához célszerű helyi kapcsolókat beépíteni, melyek a használat közben könnyen elérhetőek. A bútorba szerelhető LED vezérlők leginkább ki-bekapcsolásra használhatóak, csak néhány típus rendelkezik fényerőszabályzási lehetőséggel.
Működési módját tekintve többféle LED vezérlőt különböztetünk meg, amelyek jól használhatóak a bútorvilágításokhoz:
- érintős kapcsolók: érintésérzékeny felületét ujjal megérintve tudjuk a ki-bekapcsolást, dimmelést elvégezni.
- közelségérzékelős kapcsoló: hozzáérni sem kell, kb. 5 cm-es távolságból érzékeli a legyintést és elvégzi a ki-bekapcsolás, dimmelés feladatait. Főként higiénikus környezetben praktikus alkalmazni.
- mozgásérzékelős kapcsoló: mozgás észlelése esetén felkapcsolja a világítást, aztán a beállított idő letelte után lekapcsol.
- ajtónyitás érzékelő: a szekrényajtó nyitásakor aktiválódik a világítás, majd az ajtó becsukásakor automatikusan kikapcsolódnak a fényeket.
- bútorlapon keresztül érzékelő LED vezérlő: az ilyen vezérlő sajátossága a rejtett beépítés, hiszen kívülről láthatatlan a vezérlő, szenzorai segítségével mégis érzékeli a vezérlési műveleteket akár 15-20 mm vastag bútorlapon keresztül is.
Ez a vezérlő a bútor belső részébe került beépítésre, de a bútorlapot kívülről megérintve is végrehatjhatjuk a LED világítás ki-bekapcsolását.
Alumínium profilba építhető LED vezérlők
A LED profilok ma már nélkülözhetetlenek sokféle LED szalagos világítási feladatnál, például bútorba szerelt polcvilágítások, konyhaszekrényre szerelt pultvilágítások, egyéb dekorációs megoldások gipszkarton szerkezetbe építve. A LED vezérlő gyártóknak is kellett alkalmazkodni ezekhez az igényekhez, emiatt kifejlesztettek olyan kis méretű vezérlőket, amelyek az alu profilokba könnyen beépíthetők.
Nagyon sokan választják az apró LED vezérlőket, melyek a sínekbe beépítve ellátják a világításvezérlés alapfunkcióit: ki-bekapcsolás, dimmelés. Egy konyhapult világításnál ez tökéletesen elegendő is!
Ezen LED vezérlők mindegyike alkalmas a LED szalagok kapcsolására, de egyes típusok akár fényerőszabályzásra, sőt állítható színhőmérsékletű LED szalag használatára is alkalmas. Jelenleg az RGB szalagok ilyen jellegű vezérlésére még nincs mód, de mivel az említett világítási feladatokhoz jellemzően egyszínű fehér, esetleg színes fénycsíkok kerülnek felhasználásra, ezért a meglévő típusok általában teljesítik a vevők elvárásait.
A bútorba építhető vezérlőkhöz hasonlóan az alu profilos vezérlők között is találhatunk mozgásérzékelős, közelségérzékelős, érintős és nyomógombos típusokat is. További képi anyagot lehet megtekinteni egy korábbi aluprofilos videónkban.
Specialitások a LED vezérlőket illetően
Csoport - zóna vezérlők
Amíg egy helyiségben csak egy LED szalagot használunk, addig bármelyik LED vezérlő használható. Azonban pl. már a konyhában is előfordulhat, hogy a pultvilágítást, a lábazatvilágítást, vagy a mennyezeti rejtett világítást egymástól külön-külön szeretnénk szabályozni, viszont ehhez nem akarunk három távirányítót vásárolni.
Erre az élethelyzetre alkalmasak a csoport vagy zónavezérlők, ahol egy távirányítóhoz 4 vagy akár 8 külön vevőegységet is tudunk csatlakoztatni. Azaz egy távirányítóval akár 8 különálló LED szalagot tudunk szabályozni, amik több helyiségben is lehetnek. A feladat mindössze annyi, hogy szereléskor a LED vezérlőket felprogramozzuk a távirányító egy-egy számozott gombjára, azaz párosítjuk őket.
Ezt követően tehát 1 darab távirányító elégséges lehet, hogy a lakás különböző helyiségeiben beépített LED világításokat vezéreljük. RGB és fehér fényű LED szalagokhoz egyaránt találunk kompatibilis eszközt.
Mindhárom körben RGB szalag van beszerelve, azonban a csoport vezérlő segítségével egymástól függetlenül is van mód a fényszín beállítására.
Mobiltelefonnal is kapcsolható WiFi-s LED vezérlők
Manapság már az a meglepő, ha valamit nem tudunk okosítani vagy WiFi-ről vezérelni. Egyes LED vezérlők alkalmasak a mobiltelefonnal történő vezérlésre is. Ezek minden esetben a WiFi hálózaton keresztül kommunikálnak a mobillal és használatukhoz applikációra van szükség.
Természetesen ez esetben is szükség van egy kompatibilis LED vezérlőre és a kiegészítő wifis eszközre is. Telepítést követően az applikáción belül kényelmesen vezérelhetünk bármilyen LED szalagot, akár több csoportot is. Ennek legfőbb előnye, hogy elkerülhető a távirányító vásárlása, hiszen használhatjuk a telefont a vezérléshez. Másrészt több külön zóna kialakítása esetén egyszerűbb beazonosítani, hogy melyik világítást szabályozzuk, hiszen a zónákat igény szerint elnevezve könnyebb a megfelelő csoport vezérlése.
Wifi hálózaton keresztül a mobiltelefonra telepített applikáció segítségével is állíthatjuk a szalag fényerejét, színét, stb.
LED szalag vezérlők az ANRO Webáruházban
Reméljük, hogy sikerült bemutatni a LED szalag vezérlők főbb típusait, annak érdekében, hogy világításához a megfelelőt választhassa ki. Az ANRO Webáruhában pillanatnyilag több, mint 150 LED vezérlőt kínálunk, ennek legnagyobb része azonnal, raktárról elérhető. A teljes kínálat megtekintése: 12-24V LED szalag vezérlők.
12-24V DC
8 Amper
LED dimmer
Érintésérzékeny fel
12-24V DC
5 Amper
LED dimmer
Érintésérzékeny fel
5-36 Volt DC
8 Amper
LED dimmer
Nincs,
3 Volt
AAA (2 db)
LED dimmer
Mechanikus
3 Volt
AAA (2 db)
FullColor
Érintésérzékeny fel
12-24V DC
8 Amper
LED dimmer
Mechanikus
12 Volt DC
6 Amper
CR2025
RGB vezérlő
Mechanikus
12-24V DC
12 Amper
RGB vezérlő
Nincs,
12-36
20 Amper
RGBW vezérlő
Nincs,
CR2032
LED dimmer
Érintésérzékeny fel
CR2032
RGBW vezérlő
Érintésérzékeny fel
AAA (2 db)
RGBW vezérlő
Érintésérzékeny fel
Vélemények, értékelések
Ehhez a cikkhez még nem érkezett vélemény, értékelés.