A csarnokvilágítás típusai
Az ipari csarnokvilágítás megtervezése sokkal bonyolultabb feladat, mint azt elsőre gondolnánk. Az igényeknek megfelelő világítástípust megtalálni igazi kihívás. Szerencsére a LED világítástechnikai megoldások megjelenésével az ipari fények kivitelezése is egyszerűbbé vált. Bejegyzésünkben bemutatjuk a legjobb LED csarnokvilágítás fajtákat és ismertetjük előnyeiket-hátrányaikat is.
LED csarnokvilágítás: melyik a legjobb?
LED lámpatest (por- és páraálló)
A hagyományos halogén izzós illetve neon fénycsövek helyettesítésére jöttek létre a LED fényforrással felszerelt armatúrák. A LED világításformák megjelenése a lakás- és dekorvilágításon kívül kedvezett a kiterjedt ipari világításrendszereknek is. A nagy gyárakban és előállító üzemekben ugyanis igen költséges lehet a teljes épület belső és külső megvilágítása, főként a rövid üzeméletű izzószálas égőkkel.
A LED lámpák sokkal hosszabb ideig működnek: a halogén égők 1-2 ezer óra világítási idejéhez képest egy nagy teljesítményű LED csarnoklámpa 50 ezer órát (5-7 év) is világít. A gyártási folyamatot ellátó épületekben ezen felül pedig a biztonságra is ügyelni kell. Ezért bizonyulnak jó választásnak a por- és páraálló LED csarnokvilágítás termékek, melyek ellenállnak a kivételes körülményeknek is.
LED reflektor
Gyakran van példa arra, hogy egyes iparágakban éjszakai is folynak a munkálatok. Napközben az épületeken megtalálható ablakoknak vagy bevilágító paneleknek köszönhetően mérsékelten is elegendő lehet a mesterséges fényforrás. Este azonban fokozottan szükség van a lámpák fényére az egyes munkafolyamatokhoz. Ilyen esetben érdemes nagy fényerejű LED reflektorokat alkalmazni. A reflektorok előnyei még tovább sorolhatók, ha belegondolunk, hogy ezeknek a világítástípusoknak mozgásérzékelős (létezik kültéri LED mozgásérzékelős reflektor például biztonságtechnikai feladatokra) és akkumulátoros (hasznos például áramkimaradás esetén) verziójuk is létezik.
LED csarnokvilágító
A LED csarnokvilágító lámpákat kifejezetten a széles fesztávú és hatalmas belmagasságú épületek megvilágítására találták ki. Kétféle típusát érdemes megkülönböztetni:
![]() |
Kerek csarnokvilágító: nagyobb terek megvilágítását teszi lehetővé. |
![]() |
Egyenes csarnokvilágító: a folyosószerű gyártósorok esetében célszerű alkalmazni. |
A csarnokvilágítók LED-es alternatívája akár 130 lumennel is képes világítani. Az ipar területén rendkívül fontos, hogy a gyárépület fenntartható legyen. Azt értjük ezalatt, hogy a gyár karbantartására és üzemeltetésére fordított költségeket a lehető legnagyobb mértékben lehessen optimalizálni. A LED fényforrással működtetett csarnokvilágítás megoldások megfelelőnek bizonyulnak energiahatékonysági szempontból:
- Működés közben nem termelnek hőt, ezért az áramfogyasztás sokkal kevesebb és gazdaságosabb.
- Bár beszerzési áruk némileg magasabb, mint a hagyományos lámpáké, de a hosszabb élettartam alatt megtérül beruházásuk.
- Nem kell évente izzót cserélni bennük.
Ha érdekesnek találta cikkünket az ipari LED csarnokvilágítás típusokról és szeretne még többet megtudni a LED működéséről és egyes termékekről, akkor olvassa el az ANRO webáruház LED világításról szóló anyagát is!
4500 lumen
90 lumen/Watt
IP65
F energiaosztály
9000 lumen
90 lumen/Watt
IP65
F energiaosztály
13500 lumen
90 lumen/Watt
IP65
F energiaosztály
18000 lumen
90 lumen/Watt
IP65
F energiaosztály
19500 lumen
98 lumen/Watt
103.5 mm
IP54
D energiaosztály
22500 lumen
150 lumen/Watt
IP65
D energiaosztály
15000 lumen
150 lumen/Watt
IP65
D energiaosztály
34500 lumen
115 lumen/Watt
Fehér
D energiaosztály