Laminált parketta típusok összehasonlítása (HDF / PVC-LVT / EPC-WPC / SPC)
Laminált parketta típusok összehasonlítása
A faburkolat, mint a legkönnyebben elérhető anyag már évezredek óta fontos szerepet játszik a házak szerkezetében és burkolataiban. A fa padlóval sincs ez másképp, hiszen a hajópadló elterjedt burkolat volt nagyon sokáig. Azonban a mechanikai sérüléseknek kevésbé áll ellen, így a technológia fejlődésével a sima fát felváltották a különböző megoldások, melyek egyrészt hatékonyabb munkát és tartósabb végeredményt kínáltak. Most ebben a cikkben, a teljesség igénye nélkül végigvesszük a fejlődés folyamatait, illetve tisztázzuk, hogy a modern technológiák miben térnek el egymástól.
A cikkben a laminált parkettákkal foglalkozunk, de valójában minden nem tisztán fa parketta laminált parketta, hiszen az csak annyit jelent, hogy a parketta egy vagy több védőréteget tartalmaz. Tulajdonképpen a lakkozott fa parketta is csak azért nem laminált, mert itt a második réteg (a lakk) nem ragasztva, hanem festve van.
Parketta és hajópadló
A sima parketta és hajópadló az első fázis, itt még a teljes parketta valamilyen, lehetőleg kemény fafajtából készül. A hajópadló általában csak egymás mellé illesztett, nagy méretű léceket jelent, míg a parketta esetében 20-30 cm hosszú 4-5 cm széles (illetve gyártója válogatja) darabokból áll össze a burkolat. Általában 1-1.5 cm vastagságúak.
A parketta esetében már nútokat és peremeket is is találhatunk a burkolóanyagon, mely segíti a pontos illesztést és az egységes felületet. A kisebb darabok miatt a lerakása variálható, különböző minták kialakítására is lehetőséget ad.
Előnyök: mivel a teljes anyag fából készül, így a teljes anyagvastagság csiszolható, azaz többször is felújítható, javítható. A természetes fának köszönhetően a látvány mindig egyedi, a burkolatban nem lesznek ismétlődő felületi minták.
Hátrányként meg kell említeni a fa nagy vízfelvételét, mely nagy tágulást, így a parketta felpúposodását okozza. Értelemszerűen, vizes helyiségekbe nem alkalmazható.
A klasszikus parketta halszálka mintában lerakva. Elegáns és időtálló padlóburkolat minden stílushoz!
A hajópadló láttatni engedi a valódi fa természetes rajzolatát és színét, mely otthonos érzetet biztosít a lakóterekben!
HDF alapú laminált padlók
A HDF alapú laminált padlót tekintsük az első fejlődési fázisnak, azonban ne tévesszen meg bennünket, a piacon lévő parketták nagy része ilyen technológiával készül. A laminált padlók legnagyobb része valamilyen klikkes rendszerrel érkezik, könnyítve a gyors és pontos beépítést.
A HDF nagy sűrűségű farostlemezt jelent high density fiberboard) mely általában valamilyen fahulladék, faforgács, vagy fűrészpor porításával, majd nagy nyomáson, valamilyen ragasztógyantával kerül préseléssel kialakításra. Erre az alapra jön rá egy PVC fólia, mely tartalmazza a padló színét és mintázatát, illetve gyártótól függően valamilyen egy vagy többszintű lakkréteget.
Előnyök: a különböző kivitelek egészen magas kopásállóságot biztosíthatnak ezeknek a parkettáknak is, azonban a kopásállóság növekedésével az ár is növekszik. A lakkrétegnek köszönhetően a parketták felülete vízálló.
Hátrányként mindenképpen meg kell említeni, hogy a HDF alapanyag vízfelvétele jelentős, így hiába vízálló a parketta felülete, a csatlakozásoknál a víz le tud jutni, illetve a nem megfelelően szigetelt aljzatból is nagy mennyiségű vizet tud felvenni a HDF alapú parketta, ekkor púposodásra hajlamos. Padlófűtéshez kevésbé javallott.
Laminált burkolat egy garzonlakásban. Nemcsak a padlót, hanem még a hálószoba falfelületét is ezzel díszítették!
PVC-LVT laminált padlóburkolatok
Ebben a kategóriában a padlók már nem HDF-ből hanem PVC-ből készülnek. Általában ezekre a padlókra LVT néven hivatkoznak ami a Luxury Vinyl Tiles rövidítése, magyarul: luxus vinyl burkolat. Jellemzően ezek 4-5 mm-es vastagságúak és klikkes csatlakozással rendelkeznek.
Az alap tehát PVC-ből készül, melyet üvegszál erősítéssel látnak el. Erre kerül a dekorációs réteg, ami megadja a parketta színét és mintáját. Erre pedig egy koptató lakkréteg kerül, ami biztosítja a felület tartósságát kopás-, dörzsállóságát.
Előnyök: az ilyen LVT padlóburkolatok kiválóan elnyelik a lépések zaját, kellemes, meleg tapintásúak. A jó hővezetés miatt akár padlófűtésekhez is ajánlott burkolat.
Hátrányai között meg kell említeni, hogy ennek a típusnak igen nagy a hőtágulása, ezért a falak mellett és az ajtóknál megfelelő hézagot kell kialakítani. Sajnos így több szobán át is egybefüggő burkolatokat ezzel a parkettával nehéz kialakítani, egyes gyártók még a napsütötte helyiségekbe sem ajánlják a felpúposodás miatt.
Hogy minél szebb legyen az új lakás, nagy kopásállóságú laminált parketta burkolatot építettek be.
EPC - WPC burkolatok
Ezeknek a burkolatoknak a beltéri típusai Európában nem terjedtek el elsősorban a kültéri teraszburkolatok esetén találkozhatunk velük. Az EPC (extruded polimer core) azaz extrudált polimer magos polimer burkolatok általában mészkő / kréta és PVC habosított keveréke. A WPC esetén (wood polimer composit) a PVC helyett porított fát használnak. A habosított anyagnak köszönhetően ezek a burkolatok igen könnyűek lehetnek. Az EPC parketták szintén 4-5 mm vastagságúak, azonban a WPC burkolatok 10-15 mm vastagok is lehetnek, illetve a kevesebb anyag felhasználása érdekében belül légkamrákat is tartalmazhatnak.
Előnyei megegyeznek a PVC laminált padlóval, azonban azoknál drágább, ezért is nem terjedt el nálunk.
Hátrányként azonban meg kell említeni, hogy a habosított réteg nagy mennyiségű levegőt tartalmaz, így padlófűtéseshez nem tudjuk ajánlani. A könnyű alapanyag másik hátrányos tulajdonsága, hogy nincs olyan kemény, mint a sima PVC laminált padlók, így a mechanikai igénybevételeknek kevésbé áll ellen.
A WPC burkolat bordázott felületű változatát előszeretettel használják teraszok és medence körüli területek burkolásához.
Rigid - SPC burkolatol: szilárd laminált parketták
A rigid (merev) vagy más elnevezéssel SPC (solid polimer core vagy stone plastic composite) azaz szilárd polimer hordozórétteggel rendelkező parketták jelentik pillanatnyilag a legmodernebb technológiát. Ezek a padlók általában valamilyen ásványi, kőőrleménnyel bekevert polimerből készülnek. Ezáltal a padlólapok nehezebbek mint a hagyományos laminált parketták. Ezeknek az SPC parketta típusoknak az egyik képviselője az Afirmax gyártó, mely parkettáit mi is kínáljuk. Az Afirmax a saját SPC technológiáját HD Mineral Corenak (nagy sűrűségű ásványi mag) nevezi.
SPC laminált parketták: HD Mineral Core rétegrend
Az SPC lapok a PVC alapú padlóburkolatok minden előnyével rendelkezik, azonban a speciálisan kialakított hordozórétegnek köszönhetően kivételes mérettartóssággal rendelkeznek. A hőmérséklettől függetlenül a burkolópanelek mérete változatlan marad, illetve a kiváló hővezetési képesség miatt padlófűtés esetén ez a típus a legjobb választás.
Előnyei: kiemelkedő tartósság, nagy kopásállóság jellemzi ezeket a parkettákat. A mérettartósság miatt akár több helyiség egybefüggő burkolására is lehetőség nyílik (akár 200 m2), nem kell diletációs hézagot hagyni a szobákat elválasztó ajtóknál, így burkolatváltó és küszöbmentes kialakítás érhető el. A merev anyag aprólékos felületi minták kialakítását teszi lehetővé, így az SPC parketták a valódi fa parketták hangulatát kölcsönzik, azonban mechanikai tulajdonságai a járólapokat idézi. Teljesen vízálló felületet biztosít.
Hátránya: magasabb bekerülési költség, mint az előző kivitelek esetén.
Polimer
26 mm
70 mm
250 cm
Polimer
15 mm
60 mm
220 cm
Polimer
15 mm
80 mm
220 cm
Poliuretán
12 mm
80 mm
200 cm
HDPS
12 mm
38 mm
200 cm
HDPS
10 mm
48 mm
200 cm
HDPS
13 mm
50 mm
200 cm
HDPS
12 mm
70 mm
200 cm
HDPS
18 mm
78 mm
200 cm
HDPS
16 mm
90 mm
200 cm
HDPS
19 mm
129 mm
200 cm
HDPS
18 mm
150 mm
200 cm
2 vélemény, értékelés
Nem vélemény, csak egy kérdés.
Kaptam egy ismerőstől 20 nm laminált parkettát, amelynek nem ismerem a paramétereit. Azon kívül, hogy az alján vannak feliratok (Made in Germany, C1070241, B4) ami alapján sem tudtam beazonosítani, hogy tudok rájönni milyen fajta?
Köszönöm, Tamás
A kívánt termékkel kapcsolatban, kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot az info@anro.hu e-mailcímen!
A parketta könnyebb beazonosításának érdekében kérjük küldjön képet a termékről!
Várjuk jelentkezését!
Üdvözlettel, az ANRO Épületdíszítés Kft. Ügyfélszolgálata