LED panelek - homogén mennyezeti világítás
A LED fényforrások növekvő népszerűsége újabb és újabb gyártók és beszállítók megjelenését vonja maga után. Ennek a folyamatnak leginkább vásárlóink a nyertesei, hiszen szinte hétről hétre komoly árcsökkenést jelenthetünk be. Ezen a héten egyes süllyeszthető LED panelek ára csökkent komolyabb mértékben: a 6 Wattos teljesítményű 2.500 Ft alatti, a 18 Wattos 5.500 Ft alatti árszintre. A 12 Wattos négyzet alakú típus már néhány hete 4.000 Ft alatt kapható, azonban megjelent ugyanezen teljesítményű lámpa kör alakú kivitele is.
A LED panelek viszonylag egyszerű szerkezetek, ahogyan azt az előző cikkünkben bővebben be is mutattuk. Lényegében egy alumínium ötvözetű ház oldalaira felragasztott LED szalag, egy opál előlappal. A lámpatesteken felhasznált LED itt is 2835-ös Chip On Board LED, mely jó ár-érték aránya miatt lassan kezdi kiszorítani minden területen a többi LED chip típust. A csomag része még egy fix áramerősségű (pl. 6 Wattos típus esetén 300mA-s) tápegység, mely a vibrálás mentes működést hivatott biztosítani.
Formavilágukat tekintve kör és négyzet alakban állnak rendelkezésre ezek a modern fényforrások, hideg és meleg fehér színhőmérséklettel. Szerelésüket tekintve szinte mindenben megegyeznek egy hagyományos beépíthető szpot lámpatest beszerelésével: a megadott kivágási méretet ki kell alakítani a gipszkartonban, majd a szokásos módon a rugós fülekkel rögzíteni a LED panelt.
De lássuk csak, hol is találkozhatunk a LED panelekkel? A LED panel lámpatestek a régi fénycsöves armatúrák kiváltására hivatottak, így irodákban, tárgyalókban, előterekben, munkahelyeken, folyosókon kezdték pályafutásukat. A különböző méretű és teljesítményű LED panelek használata azonban egyre inkább otthonokban is terjednek, miután néhány lámpatest beépítésével modern módon alakíthatjuk ki a helyiség világítását! Éttermekben, szórakozóhelyeken, hotelekben is egyre inkább az energiatakarékosság irányába fordulnak, így a LED panelek és a LED világítások a vendéglátóiparban is szerephez jutnak.
A fénycsöves világításokkal szemben a LED panelek nem villognak, azonnal teljes fényerőn üzemelnek, kis méretűek és laposak, így könnyen elrejthetőek az álmennyezetben. A fehér keret és az opál előlap lekapcsolt állapotban is esztétikussá teszi a panelt, amely egy fehér plafon esetén szinte alig észrevehető. A kör és négyzet alakú keret közül mindenki kiválaszthatja a magának tetszőt, vagy engedhet a lakberendező/belsőépítész igényeinek. A fenti panelek kizárólag IP20 körülmények között, belső térben üzemeltethetőek.
4 vélemény, értékelés
Párhuzamosan kötnék be 6-8 LED panelt, a külön, panelenként található tápegységeket lecserélhetem egy ipari tápegységre (vagy többre, ami fedezi a megfelelő teljesítmény leadást, ugyanúgy számolva, ahogy a LED szalagoknál)?
Dimmelhetőek a panelek?
Köszönettel:
Magyari Ágnes
A led paneleket meghajtó tápegységek fix áramerősséget adnak le. Ez típusonként eltérő, pl. a 6 Wattos panel esetén 300 mA-s. Ezeknek a meghajtó egységeknek a sajátossága, hogy a fix áramerősséghez változó kimeneti feszültség tartozik.
A led szalaghoz ajánlott ipari tápegységek esetében fordított a helyzet. Ott a kimeneti feszültség fix (12 V), és a rákötött terheléstől függően változik az áramerősség. Emiatt azt tudom mondani, hogy ezek a tápegységek nem felelnek meg a fenti led panelek üzemeltetéséhez. Ajánlott a panelhez adott egységeket használni.
A led panelek nem dimmelhetők.
Remélem tudtam segíteni!
A lakásom felújítása során a fürdő/wc/előszoba részre mindenképpen kerül egy nagyon sekény (2-5 cm-es) álplafon az egyéb gépészet elrejtése miatt.
Itt szeretném a világítást beépített led lámpákkal megoldani. Első körben néhány kisebb teljesítményú (3-6 w-os) beépíthető led-panelre gondoltam. A kérdésem ezzel kapcsolatban annyi, hogy egy csupán pár centis álplafon elegendő-e a fent említett lámpák számára hűtés szempontjából. (Beférni beférnek, a kérdés, hogy sem a tápegység sem pedig maga a lámpa nem fog-e túlmelegedni az elegendő szellőzés hiánya miatt)?
Válaszukat előre is köszönöm!
Hámos Gergely
Úgy gondolom, hogy ha van egy minimális rés a plafon és a tápegység között, akkor nem lesz gond a melegedéssel. Viszonylag kis teljesítményről beszélünk, tehát nem okoz gondot a szellőzés hiánya. A led panelek melegedésével pedig azért nem szokott gond lenni, mert például egy GU10-es szpot lámpához képest lényegesen nagyobb felületen adják le ugyanazt a teljesítményt.
Remélem tudtam segíteni!