LED szalag teszt műszeres mérésekkel - fényerő és fogyasztás
Webáruházunkban nagyon sokféle LED szalagot kínálunk, melyből régen is nehéz volt választani - azonban az elmúlt időben több új típus is érkezett, így még nehezebbé tettük a vásárlók dolgát. A hatalmas kínálat áttekinthetősége miatt a különböző gyártók LED szalagjait műszeres teszteknek vetettük alá, hogy feltárhatóak legyenek az egyes típusok közötti eltérések és ezáltal egyszerűbb legyen kiválasztani a megfelelő led szalagot!
A megfelelő tájékoztatás és a vásárlók igényeinek kielégítése miatt elkészítettük a 2018-as év LED szalag tesztjét, melyben a fehér fényű típusokat teszteltük. A teszt során felmérésre került a fogyasztás, a fényerő és a színhőmérséklet, mindemellett az eredmények között a színvisszaadási indexről és a vibrálásról is kaphatunk információkat.
Aktuális cikkünkben szeretnénk bemutatni a teszt technikai körülményeit, az alkalmazott eszközöket és hogy milyen jellemzőket mértünk vele, melyek segítségével könnyebb lesz megvásárolni a LED hangulatvilágításhoz vagy LED fővilágításhoz felhasználható ledes fénysorokat!
A LED szalag tesztelése során használt eszközök
Mérőszekrény: A tesztet egy 60 cm x 60 cm-es alapterületű zárt szekrényben végeztük, melyben a LED szalag 1 méter távolságban helyezkedett el a mérőkészüléktől. Az adott típusú LED szalagból 2x0,5 méternyi mennyiséget ragasztottunk be párhuzamosan egymás mellé, egymástól 5 cm-re.
Mérőszekrény: felül a LED szalag, alul a fénymérő
Tápegység: A tápegység egy változtatható feszültségű labor tápegység. A változtatható feszültségnek köszönhetően a 12 és a 24 voltról működtethető típusokat is egyazon eszközzel meg tudtuk mérni. Emellett a labor tápegység a felvett áramot is mutatja, így a fogyasztási adatok is azonnal elérhetőek.
A LED szalag teszteléshez használt labor tápegység
Fénymérő: A méréshez az Asensetek Lighting Passport Pro fénymérőjét használtuk. Egy kicsit több ez a műszer, mint egy fénymérő, hiszen több mint 30 tulajdonságát méri a fényforrásoknak. A tulajdonságok részletes leírása az ANRO Labor című cikkben bővebben is elérhető.
A mért értékeket minden tesztelt LED szalagnál megjelenítjük, a terméklapon lévő táblázat alatti LED Labor-t lenyitva minden érték láthatóvá válik, de a főbb jellemzők lenyitás nélkül is elérhetőek, illetve a webáruház terméklistájában szűrhetünk is rájuk.
Asensetek Lighting Passport Pro világítástechnikai mérőműszer
Hogyan értékeltük a LED szalagokat?
Rengeteget gondolkodtunk, hogy hogyan kellene értékelni a LED szalagokat, milyen csoportosítást alakítsunk ki rájuk. A vizsgálat történhet a LED chip szerint, a színvisszaadási index szerint, a fényerő szerint, de akár az ár, a fogyasztás és az energiahatékonyság szerint is csoportosíthatjuk a különböző LED szalagokat.
A LED szalagok csoportosítása a LED chip szerint
Jelenleg 9 különböző LED chippel kínálunk LED szalagot, sajnos azonban magának a LED chipnek a típusa semmit nem árul el a LED szalagról, hiszen hiába látszólag ugyanolyan 3528-as LED chipek vannak a LED szalagok kb. harmadán, a fényerejük - fogyasztásuk akár többszörös eltérést is mutathat, ugyanolyan méterenkénti LED darabszám mellett. Így ezt elvetettük.
A LED chipek teljesítményét sajnos szemre nem lehet megmondani, csakis méréssel állapítható meg a valós fényerő. Mindezek mellett a LED chipek méterenkénti darabszáma fontos lehet opál burás alu LED profilokban való használatkor, lévén minél sűrűbb a LED szalag, annál kisebb távolságról adnak homogén, összefüggő fényt, még az alacsony LED profilokban is.
A LED szalagokon található LED chipek: a fényerő nem a tokozáson, hanem a chip minőségén múlik
A LED szalagok vizsgálata a színvisszaadási index (CRI) szerint
Igen, ez már egy jobb megközelítés, így belevettük az értékelésbe a színvisszaadási indexet - CRI. A színvisszaadási index szám-értékben fejezi ki, hogy a vizsgált LED szalag milyen mértékben képes megjeleníteni a színeket, azaz mennyire valósághűen láttatja a megvilágított tárgy színét. 0-100 közötti értéket vehet fel, a jó minőség 80 fölött kezdődik.
Ez egy igen fontos paraméter, hiszen maga a megvilágítás minősége múlik rajta. Jellemzően az olcsó LED szalagok itt buknak el, sokszor a minimális 80-as értéket sem érik el. A 80 CRI alatti LED szalagok esetében szokott előfordulni a reklamáció, hogy "Minden rózsaszínű lett!" vagy a "Nem látom a színeket mellette".
Ez az olcsó LED szalagok egyik hátránya. A jobb minőségű LED szalagjaink jellemzően 85 vagy annál magasabb CRI értékűek, igényesebb környezetbe mindenképpen ezeket ajánljuk.
CRI paraméter értékelése: minél magasabb, annál jobb. 0-100-ig vehet fel értékeket, 80-tól felfelé érhető el a jó minőség, 85 fölött már kiváló értékekről beszélhetünk.
Az alacsony CRI értékű LED szalagok fényénél fakóbbnak illetve más színűnek látszódnak a tárgyak
LED szalag CRI - a színvisszaadási index fontossága: bár nem ez tűnhet a legfontosabbnak, egyre nő a számuk azoknak a vásárlóknak, akik igényesek a megvilágítás minőségére otthoni környezetben is. Céges felhasználási területeken, főleg a márkás termékeket értékesítő kereskedelmi egységekben, illetve a kikapcsolódásnak, művészetnek helyet adó épületekben (múzeumok, tárlatok, mozik, stb) már hosszabb ideje csakis a magas CRI értékekkel rendelkező világítástechnikai megoldásokat használnak, hiszen felismerték, hogy a hangulatot nagyban meghatározza a felhasznált megvilágítás minősége.
Egy Dekor LED szalag színvisszaadási indexének összehasonlítása egy HBR LED szalaggal Re(R1-R15) szabvány szerint
A fenti táblázatban lévő színes oszlopok valódi színeket jelölnek, a mellettük lévő szám pedig azt mutatja meg, a tesztel LED szalaggal világítva ezek a színek mennyire hasonlítanak az eredeti színre. A piros színt a legnehezebb megvilágítani, a dekor szalagok simán mínuszos értékeket mutatnak, de még a 95-ös CRI-vel rendelkező csúcs termékek sem nagyon lépik át a 80-as értéket. Mivel keresedelmi egységekben a legtöbbször a piros a kiemelő szín, így itt mindenképpen ajánlott a dekor LED szalagokat elengedni.
A színvisszaadási index mellett az ipari-céges felhasználók nagy hasznát fogják venni a bővített mérésnek, ugyanis az eszköz nem csak a 9 színre vonatkozó CRI (Ra) értékeket, hanem a bővített, 15 színre vonatkozó Re(R1-R15), illetve az ezeket hamarosan leváltó TM-30-15 szabvány TM-30 Rf és TM-30 Rg értékeket is megmértük, ezek is megtekinthetőek a bővített táblázatban.
Megvilágítási érték szerint (fényerő szerint)
Igen, ez is egy sarkalatos pont, hiszen végeredményben a LED szalagokat világítani vesszük, így nem mellékes a fényerejük. A tesztben az Illuminance (lx) táblázat sorában szerepelnek az 1 méterről mért lux értékek, ne felejtsük el, ez 2 x 50 cm LED szalag megvilágítási értéke! A LED szalagok csomagolásán feltüntetett lumen értékek sajnos sokszor köszönőviszonyban sem állnak a valósággal, így a fényerő kiválasztásokor legyenek szívesek az Illuminance értékek alapján dönteni.
A "Dekor" LED szalagok itt is megmutatják, hogy miért olyan olcsóak: 1 Watt energia befektetés mellett egy dekor LED szalagnak fele-harmada akkora mérhető megvilágítási értéke van, mint egy HBR, azaz nagy fényerejű LED szalagnak. Ehhez bevezettünk egy mérőszámot, a lumen/Wattot. A mért megvilágítási értéket elosztottuk a fogyasztással. A 100 lumen/Watt alatti LED szalagok dekor LED szalagnak minősülnek, ezeknek a nevében is elhelyeztük a "Dekor" jelzést.
Illuminance (lux) értékelése: minél magasabb a szám, annál nagyobb a fényerő. A jelenlegi tesztben a legalacsonyabb megvilágítási érték 189 lux, míg a legmagasabb 3005 lux, ez majdnem 16x-os különbség.
Különböző minőségű LED chipek fényereje: dekor szalag 249 lux; nagy fényerejű LED szalag: 513 lux
A LED szalag fogyasztása szerint
A LED fényforrások legfőbb erénye a magas energiahatékonyság, azonban csak a megfelelő minőségű ledekkel szerelt LED szalagoknak van nagy fényereje, alacsony fogyasztás mellett. Az értékeléshez a mért lux értéket elosztottuk a fogyasztással, így megkaptuk a hatékonysági sorrendet. A LED szalagok 1 méterének fogyasztását a Power táblázatsor tartalmazza. Akinek fontosabb az üzemeltetési költség, mint a kezdeti bekerülési költség, annak érdemes a nagy fényerejű, minőségi leddel készült LED szalagok közül választani.
Power - fogyasztás értékelése: minél nagyobb annál hatékonyabb a LED szalag. A jelenlegi mérési eredmények legmagasabb hatékonysága 303 lux/Watt, a legalacsonyabb pedig 23 lux / Watt. Ez 13x-os különbség, azaz van olyan LED szalag, amely 1 Watt energia befektetése árán 13-szor akkora fényerővel világít mint konkurens társa.
A 3.96 Watt fogyasztású dekor LED szalag mért fényereje majd 20%-al alacsonyabb mint a 2.28 Wattos HBR LED szalagé
A LED szalag működési feszültsége szerint
A webshopban megrendelhető LED szalagokat két csoportba sorolhatjuk üzemeltetési feszültségük szerint (12 és 24 Volt DC), de tapasztalatunk szerint ez nem befolyásolja a ledszalag paramétereit.
A 24 Voltos tápegységre köthetünk 12 Voltos szalagot is, ha a kettő közé egy feszültség szabályozót szerelünk be, de enélkül a szalag leég (12V DC helyett 24 VDC, a túlfeszültség miatt)! Viszont 12 Voltos tápegységre hiába kötünk 24 Voltos szalagot, a szalag nem fog fényt kibocsátani, mert nincs meg az a működtetési feszültség, ami a LED chipeket "világításra ösztönzi".
A LED szalagok rangsorolása ár szerint
Természetesen az ár alapján is lehet rangsorolni a LED szalagokat, azonban azt már nem tudjuk eldönteni, hogy esetlegesen egy jobb CRI érték megér-e egy vásárlónak plusz 1-200 Ft-ot, illetve azt sem, hogy esetlegesen valakinek a kezdeti alacsonyabb beszerzési költség fontosabb, mint a későbbi üzemeltetési költség. Mindenesetre áruházunk biztosítja a növekvő sorrendben történő ár szerinti rendezés lehetőségét, amennyiben a költség befolyásoló tényező.
A LED szalag rendezése energiahatékonyság szerint
Ahogyan azt az előbb említettük, a bekerülési/üzemeltetési költség között a vásárlónak kell döntenie. Ebben további segítséget nyújt az energiahatékonyság szerinti szűrés, ami megmutatja, hogy az adott fényforrásnak mekkora a Lumen/Watt aránya. Ez annyit jelent, hogy a szalagunk mekkora fogyasztás (Watt) mellett mennyi fényt (Lumen) bocsájt ki magából.
Melyik LED szalag milyen világítási feladatra alkalmas?
A LED szalagokkal világítani szeretnénk, emiatt lehetővé tettük a terméklistában a megvilágítási szint (Illuminance) szerinti szűrést. Tájékoztató jelleggel sorolnánk fel néhány feladathoz a szükséges lux-értéket, hogy könnyebb legyen az adott célhoz megfelelő LED szalagot kiválasztani.
1.) Megvilágítási érték 400 lux alatt (Illuminance < 400 lx)
- Alacsony fényerejű gipszkartonba, vagy bútorlapba épített rejtett világításhoz
- Jelzőfények, kis fényerejű közlekedőfények készítése (pl. ágyvilágítás)
- Polcok dekorációs világítására
2.) Megvilágítási érték 400-1000 lux között (Illuminance: 400-1000 lx)
- Normál fényerejű gipszkartonos vagy bútorlapos rejtett világításohoz
- Bútorok - szekrények belső világításához
- Üzletpolcok kiemelő világításához
- Kisebb fényerejű pultvilágításokhoz
3.) Megvilágítási érték 1000-2000 lux között (Illuminance: 1000-2000 lx)
- Nagy fényerejű rejtett világításhoz
- Fővilágítás készítéséhez (pl. alumínium profilokba)
- Nagy fényerejű pultvilágításra
- Reklámfeliratok, táblák világítására
4.) Megvilágítási érték 2000 lux felett (Illuminance > 2000lx)
- Amikor a legnagyobb fényerőre van szükség, kompromisszummentesen
- Fővilágítások készítéséhez
- Falmosó világításokhoz
Felhasználási ötletek a LED szalagra a színhőmérséklet szerint
A teszthez már nem tartozik hozzá szorosan, hiszen ez már egyéni preferencia kérdése, de minden tesztelt LED szalagnak megmértük a pontos színhőmérsékletét is. A színhőmérséklettel kapcsolatos értékeket a táblázat CCT (Kelvin) sorában lehet megtekinteni.
A különböző színhőmérsékletű LED szalagok által létrehozott megvilágítások hangulata
A fenti képen megtekinthető, hogy milyen színhatás, hangulat érhető el a különböző színhőmérsékletű LED szalagokkal. Nincs fő szabály, mindenki azt használ, amit szeret, mi mindössze az alábbi ajánlást tudjuk tenni, illetve levonni a következtetést az eddig értékesített néhány tízezer kilométer LED szalag alapján:
- Lakáscélú megvilágítás esetén a meleg fehér (~3000K) és a természetes fehér (~4000-4500K) az ajánlott
- Irodai, üzleti célra szinte minden esetben természetes fehér (~4000-4500K) fény az ajánlott
- Ipari, raktározási, gyártási célra a hideg fehér (~6000K felett)
- Pihenő, relaxációs helyiségek: minden esetben meleg fehér, minél alacsonyabb Kelvin értékkel
- Élelmiszerek feldolgozása, konyhai tevékenységek: leginkább természetes fényű LED szalag ajánlott (~4000-4500K)
- Precíziós munkavégzés, barkácsolás, szerelés: hideg fehér színhőmérséklet ajánlott (~6000K felett)
- Orvosi, betegellátási feladatokra természetes fehér (~4000-4500K) ajánlott, minél magasabb R9 értékkel
Amennyiben a színhőmérséklet a legfontosabb érték, úgy áruházunk lehetőséget biztosít a tesztelt LED szalagok pontos Kelvin érték szerinti szűrésére, ezáltal igen könnyen kiválasztható a megfelelő színű LED szalag.
Bízunk benne, hogy a műszerekkel elvégzett vizsgálatok segíthetnek az egyes LED fénysorok közötti különbségek megismerésében, illetve a megfelelő LED szalag kiválasztásában. Jelenleg a fehér fényű típusok kerültek górcső alá, melyek mindegyikét megvásárolhatják webáruházunkban is: LED szalagok.
420 lumen
100 lumen/Watt
12 Volt DC
60 ledes
RA>80
520 lumen
108 lumen/Watt
12 Volt DC
60 ledes
RA>90
420 lumen
100 lumen/Watt
12 Volt DC
60 ledes
RA>80
420 lumen
100 lumen/Watt
12 Volt DC
60 ledes
RA>80
800 lumen
100 lumen/Watt
12 Volt DC
120 ledes
RA>80
980 lumen
102 lumen/Watt
12 Volt DC
120 ledes
RA>90
800 lumen
100 lumen/Watt
12 Volt DC
120 ledes
RA>80
980 lumen
102 lumen/Watt
12 Volt DC
120 ledes
RA>90
800 lumen
100 lumen/Watt
12 Volt DC
120 ledes
RA>80
500 lumen
83 lumen/Watt
12 Volt DC
30 ledes
RA>80
900 lumen
129 lumen/Watt
12 Volt DC
60 ledes
RA>80
400 lumen
50 lumen/Watt
12 Volt DC
60 ledes
RA>80
Vélemények, értékelések
Ehhez a cikkhez még nem érkezett vélemény, értékelés.