LED neon kábel - homogén dekorfény

LED neon kábel - kültéri kivitel
A múlt héten megérkeztek a hagyományos fénykábelek utódjának is tekinthető LED neon kábelek. Az új termékek működési elve hasonló a hagyományos fénykábelhez, azaz méterenként nagy számú LED (itt 80 db) sorosan csatlakoztatva van egymáshoz, így egy világító csíkot hozva létre. A különbség az alkalmazott formában és alapanyagban keresendő, ugyanis a LED neon kábel nem átlátszó alapanyagban hordozza a LED diódákat, hanem egy tejfehér színű műanyagban. Ez az anyag rendkívül jól homogenizálja a ledek fényét, így a nem látjuk külön-külön a világító egységeket, hanem összefüggő, teljes felületen megjelenő fényt kapunk.
A külalak is változott némiképp, hiszen míg a hagyományos fénykábelek 13 mm átmérőjű kör alakban érkeztek, addig az újdonság alapja négyzet alakú, a felső része pedig íves, akár egy opál bura az alumínium LED profilokhoz. Ám, míg az alumínium profilokkal íves felületek nem kezelhetőek, addig a LED neonok itt érzik otthon magukat leginkább. Szinte bármilyen ívre felszerelhetők!
Védelmüket tekintve is kiemelkedőek a LED neon kábelek, hisz IP65-ös védettséget biztosítanak, azaz kültéren is megállják a helyüket, továbbá a mechanikai hatásokkal szemben igen ellenállóak. Ezt az egyik gyártó elég keményen tesztelte is: a cikk végén lévő videóban kalapáccsal ütik, illetve autóval mennek keresztül rajta, minden látható elváltozás, probléma nélkül.
A LED neon flex fénycsíkok felhasználási területe: kontúrvilágítások, díszvilágítások, dekorációs világítások otthon, üzletben egyaránt.
LED neon kábel - szerelés
A hagyományos fénykábelhez hasonlóan a LED neon kábelek is méterenként vághatóak, illetve hasonló betápszettet és szerelést is igényelnek:
A működéshez elengedhetetlenül szükséges egy betápszett, mely valószínűleg egy egyenirányítót takar, egy csatlakozó tüskére, illetve egy végelzáró elemre, hiszen a LED neon vége is vágott, azaz ott megjelenik a 230V-os hálózati feszültség.
Első lépésként a csatlakozó tüske recés oldalát kell beledugni a LED neon kábel megfelelő végébe. Figyelem! A betápszett és a tüske csatlakozó része aszimmetrikus, így csak az egyik oldalról lehet felhasználni a csatlakozót. Ügyeljünk rá, hogy a tüske teljesen belemenjen a LED neon kábelben végigfutó 230V-os tápvezetékbe.
A csatlakozó tüske sima felületű vége csatlakozik a betápszettre. Itt is ügyeljünk, hogy teljesen összedugjuk a csatlakozókat - megelőzve ezáltal a kontaktus hiba kialakulását.
A csatlakozót ezek után rögzíteni és vízmentessé kell tenni. A rögzítéshez használhatunk kültéri, kinyomópisztolyos ragasztót vagy ~30 mm átmérőjű zsugorcsövet.
A szerelés utolsó lépésében helyezzük fel a neonkábel végére a végzárót (a neon kábel végzáró elem nélkül is működik, az elektromos lezárásra kifejezetten érintésvédelmi okokból van szükség). Sohasem használjuk azonban e nélkül, ugyanis áramütést okozhat! A végzárót hasonló módon kell rögzíteni és vízmentessé tenni, akár a betápszett csatlakozó részét.
Ha a fenti műveletsort elvégezzük, akkor már nincs más hátra, mint helyére szerelni a LED neon kábelt és feszültség alá helyezni.
Videó a LED neon kábel szereléséről és teszteléséről
Az alábbi videóban az egyik gyártó által készített termékbemutató tekinthető meg a LED neon kábelekről:
Vélemények, értékelések
Ehhez a cikkhez még nem érkezett vélemény, értékelés.