Fénycsöves lámpatest cseréje LED panelre - iroda LED világítás
Iroda felújítás - világítás fejlesztés
Éppen irodafelújítás közben vagyunk (már több mint 10 éve, amikor elkészül egy, kezdjük a következőt) és a meglévő kompakt fénycsöves lámpatestek kiváltásán gondolkodunk, mi legyen helyette?
Mit tud a jelenlegi kompakt fénycsöves világítás?
- Süllyesztett kivitelű
- Lámpatestenként 2 db 23 Wattos spirál cső
- 2360 lumen fényáram
- Kell neki egy perc mire eléri a teljes fényerőt (régiek a fénycsövek)
- Vibrál
- Meleg fehér fényű
Milyen kívánalmaink vannak az új LED világítással kapcsolatban?
- Vagy férjen be ennek a lámpatestnek a helyére, vagy legyen falon kívüli: Nem sok hely van a mennyezet fölött, amikor ezeket a fénycsöves lámpatesteket beépítettük, minden helyet kihasználtunk. Sajnos nem egy klasszikus mennyezet, ebben a cikkben megtekinthető az első irodafelújítás, látható benne, hogy milyen állapotban vettük át ezt a helyet.
- Legyen erősebb a fénye, mint a meglévő lámpáknak: romlik a szemünk. Pont.
- Természetes fehér fényű legyen: LED-ből már minden termék esetén elérhető a 4000 Kelvines, természetes fehér fény. A kompakt fénycsövekből alig volt ilyen.
- Azonnal teljes fényerővel világítson - ne vibráljon: ezt a LED fényforrások tudják, itt nem lesz gond
Szóba jött a süllyeszthető LED panel, de ebből 30 Wattos a legnagyobb teljesítményű, ami 2400 lumen fényáramot biztosít, amire nem mondhatjuk, hogy jóval erősebb, mint a kompakt fénycsöves megoldás. Egyébiránt teljesen jó lett volna, a süllyesztheő LED panel kivágási mérete megegyezik a fénycsöves lámpatestével, úgyhogy csak ki kellett volna billenteni a régit, és mehetett volna helyére az új.
Szóval a fényerő lesz a szűk keresztmetszet. Akkor nézzük, hogy mi van 4000 lumen körüli teljesítménnyel? Hát a nagy méretű LED panelek! 45 Watt, 3600 lumen, ez éppen megfelel a kívánalmainknak. Van természetes fehér fényű, azonnal világít, nem vibrál. Mi kell még?
Hogyan építjük be a kazettás álmennyezetbe való LED panelt a gipszkarton mennyezetre?
Nagyon egyszerűen: általában 3-4 féle falon kívüli beépítőkeret mindig szerepel a kínálatunkban. Nagy részéről videó / összehasonlító videó is van, így mindet alaposabban is szemügyre vehetjük. Mondjuk nem egy designkavalkád, egyiket sem Armani bácsi szabta, de némi különbség csak van köztük.
Általában én a funkciót a design elé helyezem, éppen ezért a rugós kivitelű, már gyárilag összeszerelt led panel keretet választottam a beépítéshez. Hogy miért? Nem csúnyább mint a többi, és nem kell összeszerelni. Nem mintha az összeszerelés nagy munka lenne (ezekről is van videó a LED panel keretek adatlapján), de a mai órabérek mellett már eltörpülnek az 1-2000 Ft-os árkülönbségek.
Így én is inkább a kész megoldást választom, még ha az ára magasabb is, mert a végső bekerülési költség (ár+szerelés) a lényeg.
És ami a legjobb: a LED panel kiemelőkerete szépen eltakarja a mennyezeten lévő lyukat!
Szereljük ki a régi fénycsöves lámpatestet!
A régi kompakt fénycsöves lámpatestek, vagy mélysugárzók hivatalos néven, szerencsére igen könnyen szerelhetőek. Két oldalon egy-egy rugós fül tartja őket a helyükön akárcsak a GU10-es spot lámpatesteket.
Szereljük fel a LED panel keretet
Az elekromosság kikötése is igen gyorsan ment: a biztosítékot lekapcsoltuk, a lámpatestből a kábeleket kicsavaroztuk, majd a kábelvégek kaptak egy-egy Wago vezetékcsatlakozót.
Mindezek után a LED panel keretet állítsuk be a mennyezeten, majd jelöljük fel a tartócsavarok helyét. Én ezt egy csavarhúzóval szoktam elvégezni, átnyomom az egész gipszkartonon: megvan a tipli vezetőfurata, illetve kiderül az is, hogy mi van a gipszkarton fölött:
- Ha átszalad: akkor semmi, mehet a gipszkarton tipli
- Ha koppan, vagy megakad: függesztőprofil, vagy párnafa: nem kell tipli, mehet bele a csavar
- Ha ráz / szikrázik / füstöl: vezetéket találtunk el, áramot nem kapcsoltuk le...
A furatok helyének kijelölése után jöhetnek a gipszkarton tiplik. Nem kell nagy teherbírású, az egész hóbelevanc kb 5 kg, szóval csavaronként max 1.5 kg esik, nem kell túltolni. A tiplikbe ezután mehetnek a csavarok, persze a LED panel keretet se hagyjuk ki a kettő közül.
LED panel tápegység csatlakoztatása és a LED panel keretbe helyezése
A piszkos munkát elvégeztük, jöhet a LED panel keretbe foglalása. Az előzőleg felszerelt Wago-kat most le is vesszük, mert a választott LED panel tápegysége szintén bekötős, nem vezetékes. A némi felesleges munka után billentsük ki a keret rugós előlapját. Szépen bele lehet akasztani a keret oldalába és a mennyezeten megtámasztani, így roppant praktikus szerelni, lévén megtartja abban az állapotban magát.
A LED panelt így könnyen a helyére tudjuk csúsztatni, de ne toljuk még teljesen a helyére, először csatlakoztassuk a LED panel tápegységének vezetékét a LED panel gyorscsatlakozójához.
Toljuk a helyére a LED panelt, majd csukjuk vissza a fedlapot. Némi igazgatás után a LED panel a helyére kerül.
LED paneles világítás vs kompakt fénycsöves lámpatest
Az egész megvolt kb. 10 perc alatt, így az iroda 6 db lámpatestjét sikerült egy óra alatt kicserélni. A kitűzött célot teljesültek, hiszen nagyobb a fénye, nem vibrál, nem zúg és azonnal világít. Szubjetkív véleményem, és nem azért mert eladó a LED panel:
- Idegrendszeri javulás az azonnali teljes fényerőtől - sokszor már kifelé jöttem az irodából, mire elkezdtem látni, hogy felkapcsoltam a lámpákat.
- Könnyebb monitor előtti munka: a LED panelek fénysűrűsége sokkal kisebb, mint a hagyományos megoldások esetében, hiszen itt óriási a világító felület, cserébe sokkal kevésbé bántja a szemet. Aki erre egyébként érzékeny, azoknak a csökkentett káprázású UGR LED paneleket ajánlom.
- Látom a színeket (magamhoz képest): mondjuk erre egyébként is teljesen alkalmatlan a meleg fehér kompakt fénycső, így a javulás itt drámai. A piros még mindig nem igazán piros, de a többi szín rendben van.
- Falon kívüli: mondjuk ez nem hiányzik, szeretem a süllyesztett dolgokat, de itt ez adta a leghatékonyabb megoldást, a mennyezetet pedig nem szívesen bontottam volna meg.
- Ugyanannyit fogyaszt, de cserébe másfélszer annyit világít: lumen szerint is nagy a különbség (fénycső 2760lm vs LED 3600lm), de sokkal fontosabbnak tartom a sugárzási szöget. A LED panel fénye már az oldalfalon is megjelenik, míg a kompakt szinte csak maga alá világított. Éppen fordítva működik, mint ahogyan várná az ember. Az pedig, hogy az oldalfal is kap fényt, nagyon sokat jelent a fényérzetnek: az egész hely világosabbnak tűnik tőle.
Nyilvánvalóan ki lehetett volna hegyezni ezt a dolgot a kisebb fogyasztásra, én azonban inkább magamon spórolnék. Maradjon ez a 45 Watt fogyasztás lámpánként, de lássak!
És lássak jól, mert a világításnak (még ha energiatakarékos is) ez volna a lényege!
Ajánlott termékeink
1.
TOP
Garancia: 2 év
3960 lumen
IP20
Fehér
137 lumen/Watt
3960 lumen
IP20
Fehér
137 lumen/Watt
Ár:
11 990 Ft
/darab
2.
TOP
Garancia: 2 év
3960 lumen
IP20
Fehér
137 lumen/Watt
3960 lumen
IP20
Fehér
137 lumen/Watt
Ár:
11 990 Ft
/darab
3.
TOP
Garancia: 2 év
4950 lumen
Fehér
IP20
120 lumen/Watt
4950 lumen
Fehér
IP20
120 lumen/Watt
Akciós ár:
9 990 Ft
/darab
-17%
4.
TOP
Garancia: 2 év
4950 lumen
IP20
Fehér
120 lumen/Watt
4950 lumen
IP20
Fehér
120 lumen/Watt
Akciós ár:
9 990 Ft
/darab
-17%
5.
Garancia: 2 év
3960 lumen
IP20
Fehér
3960 lumen
IP20
Fehér
Ár:
14 990 Ft
/darab
6.
Garancia: 2 év
Fehér
Fehér
Ár:
7 189 Ft
/darab
7.
Garancia: 1 év
Fehér
Fehér
Ár:
5 200 Ft
/darab
8.
TOP
Garancia: 6 hónap
Fehér
Fehér
Ár:
9 144 Ft
/darab
9.
Garancia: 2 év
Fehér
Fehér
Ár:
17 090 Ft
/darab
10.
Garancia: 2 év
Fehér
Fehér
Ár:
9 441 Ft
/darab
11.
Garancia: 1 év
Fehér
Fehér
Ár:
6 000 Ft
/darab
12.
Garancia: 2 év
Fehér
Fehér
Ár:
18 690 Ft
/darab
Vélemények, értékelések
Ehhez a cikkhez még nem érkezett vélemény, értékelés.