Beton anyagú csillárok E27 foglalattal

A beton a legtöbb ember számára hideg, barátságtalan anyagot takar, amelyet leginkább az építészetben használnak. Az újkori dizájnerek alkotó fantáziájának köszönhetően azonban lakberendezési tárgy, akár világítótest is készülhet a betonból.
November hónapban már nálunk is elérhetőek ezek a különleges lámpatestek. Jelenleg 16 különböző típust kínálunk, melyek mindegyike E27-es foglalattal rendelkezik. A lámpatestekhez a fényforrás nem tartozék, azonban áruházunkban nagy választékban kaphatóak a csillárokba megfelelő E27-es LED lámpák is.
![]() - Beton + fa burás csillár (E27) bézs - D:290 mm |
![]() - Beton + fa burás csillár (E27) bézs - D:300 mm |
![]() - Beton burás függeszték (E27) szürke - D:200 mm |
![]() - Beton csillár (E27) ráccsal, bézs - D:250 mm |
![]() - Beton csillár (E27) ráccsal, bézs - D:330 mm |
![]() - Beton csillár (E27) ráccsal, szürke - D:120 mm |
![]() - Beton függeszték (E27) aszimetrikus burával |
![]() - Beton lámpafoglalat (E27) színes kábellel - fehér |
![]() - Beton lámpafoglalat (E27) színes kábellel - szürke |
A fenti termékfelsorolás nem teljes, de ide kattintva elérheti az összes meglévő és a cikk írása óta felkerült beton csillárt.
Csináld magad - beton csillár
A csillárok, függesztékek kereskedelmi forgási sebessége nem túl nagy, hiszen általában nem szükséges cserélni őket csak akkor, ha meguntuk, vagy ha összetörik rajtuk a bura. Ám ilyenkor sem kell feltétlenül kidobni ezeket, hiszen kiváló alapanyagot biztosíthatnak egyedi csillárok készítéséhez.
A Homemade-Modern jóvoltából bemutatjuk a betonból készült függeszték házilagos elkészítését, oly módon hogy felhasználhassuk a megunt vagy törött burás csillárokat, illetve azok működő alkatrészeit.
Hozzávalók
- Egy régi csillár, melyből a mennyezeti tartóra, a kábelre, a foglalatra és a menetes csőre lesz szükségünk.
- Készbeton, de akár magunknak is keverhetünk cementből, sóderből. A lényeg, hogy apró szemű legyen a kavics, mert azzal könnyebb dolgozni.
- Egy darab 2 literes és 1 db 0.5 literes vagy 1 literes pille palack + kupakjai. A kisebbik mindenképpen felületi minta nélküli legyen, mert azt könnyebb kiszedni a megszilárdult betonból. Az 1 literes palackkal jobban járunk, hiszen nagyobb mérete miatt többféle E27-es foglalatú LED lámpát is használhatunk. A 0.5 literesbe jellemzően csak az E14-es foglalatú LED lámpák férnek bele.
- Fúrógép és fúrófej, a csillár menetes szárának méretében.
A barkácsolás előtt szedjük szét a régi lámpatestet, és ellenőrizzük, hogy belefér-e a kisebbik palackba a foglalat. Kellemetlen, ha öntés után derül ki...
1. lépés
A nagyobbik pille palackot vágjuk méretre. Ezt a méretet akkorára állítsuk be, mint az elkészíteni kívánt csillár hossza. A kisebbik palack maradhat eredeti állapotában, könnyebb lesz az öntés és az öntés utáni eltávolítás is.

2. lépés
A régi csillárból távolítsuk el a burát tartó menetes szárat, majd ennek az átmérőjével fúrjuk ki mindkét kupakot.

3. lépés
A menetes szár alsó részére fogassuk fel a kifúrt kupakot.

4. lépés
Az alsó kupakra csavarjuk rá a kisebbik palackot, majd a felső kupakot is rögzítsük a 3. lépésben látott módon. Ezek után ezt az egészet csavarjuk rá a kupaknál fogva a kivágott nagyobbik pille palackra.

5. lépés
Az öntőformánk tulajdonképpen készen áll. A pille palackoknak azonban nem túl sok tartásuk van, így öntésnél előfordulhat, hogy deformálódik, illetve a belső palack elmozdul, és nem lesz központos. Ezt a legegyszerűbben néhány facsavarral akadályozhatjuk meg: a külső pille palackba készítsünk 4 db pici furatot, melyen keresztül a facsavarokat addig tekerjük be, hogy a kisebbik palackot minden oldalról megtámasszák, középen tartsák. Nagyobb formák esetében több facsavart is használhatunk.

6. lépés
Az öntőforma ezzel készen áll, kezdődhet a beton öntése. Első nekifutásra érdemes híg anyaggal dolgozni, ez könnyebben befolyik a formák közé, viszont cserébe valamivel lassabban is köt meg. Vastagabb bura készítésénél azonban játszhatunk a sűrűbb betonnal is, az sem baj, ha nem tömörül mindenhol rendesen, ez is szép felületi struktúrát adhat.

7. lépés
Vastagságtól függően 1-2 nap száradási időt hagyjunk a betonnak, de a teljes kémiai folyamat 28 napig tart. A csillárbura ekkor még valószínűleg sötét színű lesz, azonban 5-6 nap alatt szépen kivilágosodik, betonszürkévé válik. Első lépésben a távtartó facsavarokat tekerjük ki, majd a formákat távolítsuk el. A legegyszerűbb, ha szikével levágjuk a csillárról a palackot. Ha nagyon nem boldogulunk, akkor hőlégfúvóval egy kicsit rásegíthetünk. Ez főleg a keményebb műanyag részeknél jelenthet problémát, pl. a palack nyakánál.

Igény szerint a távtartók által képzett lyukat kipótolhatjuk egy kis betonnal, illetve a felületet is átcsiszolhatjuk, ha nem vagyunk elégedettek a simasággal. A beton akár festhető is, a helyi festékboltban fognak tudni ajánlani akár festéket, akár impregnáló anyagot is, mellyel a felület csillogóvá tehető.
8. lépés
A beton bura kész, már nincs is más hátra, mint az összeszerelés. Az először felszerelt menetes csövön keresztül húzzuk át a vezetéket, melynek a végén lévő foglalat fogja megtartani a burát. A vezeték másik végére szereljük rá a mennyezeti tartót és kész is az új home-made csillárunk.

Arra mindenképpen érdemes figyelni, hogy a beton burák jóval nehezebbek lehetnek, mint a hagyományos üveg- vagy fém burák. Ezt nem minden esetben fogja a vezeték tolerálni, így a már ránézésre is nagy és nehéz burákat érdemes plusz rögzítővel (pl. lánccal) kiegészíteni.

További design ötletek a beton csillárokhoz
A keverés folyamán a betont festékkel színezhetjük is, majd a színezett és a színezetlen betont különböző rétegekben elhelyezve sávos kialakítást érhetünk el:

Nagyobb méretű burák öntése esetén a külső palást öntőformájára papírból gyűrhetünk egy kis mintát, a végeredmény elég poszt-apokaliptikus lesz:

Sokszor az sem baj, ha a beton nem terül el megfelelő módon a formában és helyenként folytonossági hiány alakul ki. Arról azonban minden esetben győződjünk meg, hogy a bura megfelelően stabil maradt-e, hiszen ha egy ilyen betondarab a fejünkre esik azt sérülés nélkül egyik fél sem viseli el.

Haladó buraművesek akár a vasbetonozást is kipróbálhatják. Az öntőformába egy fém hálót kell beletenni, majd száradás után meg kell törni a betont. A fém háló egy részéről leválik a beton, míg a másik részén rajtamarad.

Álljon itt egy videó, melyben a fenti designokból is megvalósul néhány, illetve megtekinthető, hogy hogyan kell nagyobb méretű burákat önteni.
Mindenkinek jó barkácsolást kívánunk, akik pedig nem szeretnék összekenni a kezüket, vagy gyorsan egy profi megoldást szeretnének, azoknak még egyszer álljon itt a link az azonnal megvásárolható beton mennyezeti lámpákhoz.
1.
Ceso beton lámpafoglalat (E27) színes kábellel - barna
5-7 munkanapon belülÁr:
2 330 Ft
/darab
2.
Ceso beton lámpafoglalat (E27) színes kábellel - bézs
5-7 munkanapon belülÁr:
2 330 Ft
/darab
3.
Ceso beton lámpafoglalat (E27) színes kábellel - fehér
5-7 munkanapon belülÁr:
2 330 Ft
/darab
5.
Ceso beton lámpafoglalat (E27) színes kábellel - sárga
Raktáron: 1 darabÁr:
2 330 Ft
/darab
6.
Ceso beton lámpafoglalat (E27) színes kábellel - vörös
5-7 munkanapon belülÁr:
2 330 Ft
/darab
7.
Ceso beton lámpafoglalat (E27) színes kábellel - zöld
5-7 munkanapon belülÁr:
2 330 Ft
/darab
8.
Solid Holes beton burás függeszték (E27) , szürke D:180 mm
Raktáron: 1 darabÁr:
8 590 Ft
/darab
Vélemények, értékelések
Ehhez a cikkhez még nem érkezett vélemény, értékelés.