Hol van a LED szalag tápegysége?
A LED világítás kialakításával kapcsolatban fontos tudnivaló, hogy a led szalagok jellemzően törpefeszültségről működnek. Ez azt jelenti, hogy 12 volt vagy 24 volt egyenfeszültség szükséges az üzemeltetésükhöz, amelyhez rendszerint egy áramátalakító szükséges, amely a 230 volt hálózati feszültséget átalakítja a lednek megfelelő szintre. Ezt az áramátalakítót különböző névvel találhatjuk meg a webáruházak kínálatában, például LED trafó, driver, tápegység, adapter, stb.
A LED világítás és a működtető egységek összeállításához leggyakrabban szakembert kérnek fel, aki pontosan tudja, hogy milyen hosszúságú szalaghoz milyen teljesítményű tápegységet kell választani és hogy azokat hogyan kell bekötni a helyes és tartós működéshez. A fém házas tápegységeket sokan szekrény tetején, szekrény alatt üzemeltetik, többen gipszkarton álmennyezet szerelhető rekeszébe rakják, mások egyszerűen csak falon kívüli műanyag szerelődobozba rejtik.
Az adapteres tápegységekkel egyszerűbb a helyzet, hiszen a manapság elterjedt LED szettekben minden rendelkezésre áll az azonnali használathoz. A LED szalag és trafó csatlakozók összeillesztése, a dugvilla aljzatba dugása és az elemvédő fólia távirányítóból való kihúzását követően máris élvezhetjük a hangulatos fényeket!

A szettben megvásárolható szalagokhoz konnektorba dugható adaptert adnak, az ilyen hangulatvilágítás üzembe helyezése rendkívül egyszerű és gyors!

A sorkapcsos LED trafókat kizárólag szakember vagy villanyszerelő szerelje, laikusok ne nyúljanak hozzá, mert balesetveszélyes lehet!

A sorkapcsos trafókat akár direktbe is beköthetjük egy villanykapcsolóhoz, de akár dugvillát is szerelhetünk rá, ha érintésvédelmileg jól el tudjuk helyezni a fém házas tápot.

Próbaüzemben a LED tápegység, a színváltós szalag és az RGB vezérlő is, így már el lehet kezdeni a LED szalag beragasztását a végső helyére.

Csak a konyhaszekrény alatt fért el a pulvilágítás drivere, viszont ez nem védett a víz ellen, így a beépítéskor egy dobozra helyezték, hogyha valamilyen oknál fogva víz kerülne a padlóra, akkor azonnal ne ússzon a táp vízben.

A szekrényben elhelyezett 100 wattos Mean Well márkájú szigetelt kültéri tápegység mellett a LED dimmer is jól megfért, így mindkettő por- és vízmentes, jól szellőző környezetben került beépítésre.

Egy számítógép asztal alját láthatjuk, ahol már folyamatban van a billentyűzetvilágításhoz szükséges trafó kábelezése és beszerelése.

Tápegység a LED profilban: egyes speciális alumínium profilok a LED meghajtók elhelyezésére is helyet biztosítanak, így egy komplett lámpatestet építhetünk a profil+trafó+ledszalag hozzávalókból!

Ha nem dugvillás LED adaptert választunk, akkor talán úgy járunk a legjobban, ha a tápegységet egy szerelődobozba rejtjük, ami legalább kétszer akkora, mint maga a táp, így a szellőzés is biztosított a hosszú élettartam érdekében!
A 230V/DC12V-os stabilizált tápegység nemcsak a 12 voltos LED csíkokhoz alkalmas, hanem a 12V LED spotok, LED modulok, G4-es lámpák működtetéséhez is. Különböző kialakítással kaphatóak, amelyet a laikusok és a szakemberek is használatba tudnak venni.
- műanyag házas LED adapter, DC gyorscsatlakozóval: ezek jellemzően lakossági célra készülnak, a konnektorba dugható dugvilla és a 12V oldalon lévő DC csatlakozó segítségével pedig akár forrasztás nélkül is összeállíthatjuk a LED világítást! Általában fekete színűek és 100-200 cm hosszú vezetékkel vannak ellátva.- fém házas LED trafók: ipari tápoknak is nevezik, mert folyamatos üzemre is alkalmasak. Dugalj nélküli trafó, bekötése a hátoldalon lévő sorkapcsok útján történik. Jellemzően több DC 12V +- kimenet van rajta, így akár meg is osztható a terhelés. Bekötését csak villanyszerelő végezheti; beszerelése-elhelyezése az érintésvédelmi szabályoknak feleljen meg. Dobozba építéskor hagyjon helyet a szellőzésre.
- vízálló LED tápegység: jellemzően műanyag házban lévő 230V/12V DC transzformátor, amely 10-30 cm hosszú szabad kábelvégekkel rendelkezik. Bekötése szintén szakember feladata. Vizes-párás helyiségekben és kültéren telepített díszvilágításokhoz is alkalmazható, hiszen a tápegység védett a víz behatolása ellen.
2 vélemény, értékelés
A kérdésem az lenne, hogy ha egy ipari tápegységet direktbe kötök a 220-ra, és a led sort a 12v-os felénél kapcsolom, rövidebb lesz a trafó élettartama, mintha a 230v-os felét kapcsolnám? Magyarán képes folyamatos üzemre?
Energiatakarékossági szempontból jobb a 230V-os ágat kapcsolni, hiszen a készenléti fogyasztás (0,5-2W) így nem terhel. Egyébiránt élettartam szempontjából nem befolyásoló tényező, sok vásárlónk csak a 12 Voltos ágat kapcsolja (pl. konyhapult világítások 99%-a), de nincs probléma a tápegységekkel.
Nyilván, mint minden elektromos termék, ezek is meg tudnak hibásodni, de nincs összefüggés a meghibásodás és a kapcsolási mód tekintetében.
Remélem tudtam segíteni.
Üdvözlettel:
Tályai Gábor